MAN TGX XLX dump trailer "Trio-Trans"
Product number:
157100
Listprice:
24,50 €
In 1994, the first truck of Trio Trans Logistic GmbH rolled from Munich to Minden. Today, the manager-trio commands over 20 refrigerated box semitrailers and three dump semitrailers. 24 permanent drivers are on the road every day. One of the two blue dump semitrailers with the gray trough and the big lettering was the original for the Herpa model.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Trio-Trans |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 200 x 75 x 35 mm |
| Weight | 53.5 g |
| Release Date | May/June 2010 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In 1994, the first truck of Trio Trans Logistic GmbH rolled from Munich to Minden. Today, the manager-trio commands over 20 refrigerated box semitrailers and three dump semitrailers. 24 permanent drivers are on the road every day. One of the two blue dump semitrailers with the gray trough and the big lettering was the original for the Herpa model.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Trio-Trans |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 200 x 75 x 35 mm |
| Weight | 53.5 g |
| Release Date | May/June 2010 |