MAN TGX XLX dump semitrailer "Ziegler Group"
Product number:
311687
Listprice:
39,95 €
The Ziegler Group from Plößberg in Eastern Bavaria once again provides the original for a Herpa miniature. New in the fleet is a MAN TGX XLX, which pulls a matching round dump trailer.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Ziegler |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | brown |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 59.4 g |
| Release Date | March/April 2020 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Ziegler Group from Plößberg in Eastern Bavaria once again provides the original for a Herpa miniature. New in the fleet is a MAN TGX XLX, which pulls a matching round dump trailer.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Ziegler |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | brown |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 59.4 g |
| Release Date | March/April 2020 |