MAN TGX XLX curtain canvas semitrailer "Hertz / F&K"
Product number:
155489
Listprice:
23,50 €
In September 1918, Walter L. Jacobs opened a car rental shop in Chicago. He began with a dozen Ford T models which he serviced and painted himself. Today, Hertz is one of the biggest car- and truck rentals worldwide. The Herpa model is the rental company’s biggest tractor with a coupled rental trailer of the company F & K.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Hertz F&K |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 86 g |
| Release Date | January/February 2009 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In September 1918, Walter L. Jacobs opened a car rental shop in Chicago. He began with a dozen Ford T models which he serviced and painted himself. Today, Hertz is one of the biggest car- and truck rentals worldwide. The Herpa model is the rental company’s biggest tractor with a coupled rental trailer of the company F & K.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Hertz F&K |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 86 g |
| Release Date | January/February 2009 |