MAN TGX XLX curtain canvas semitrailer "Angleitner" (A)
Product number:
155038
Listprice:
23,50 €
The company Angleitner is located in St. Martin am Innkreis, Austria. One subsidiary is located in Bavaria, near Passau. They mainly operate curtain tarp semitrailers, mega trailers, dumpers and even a low-loader. Typical in the fleet is the yellow flashing alarm lamp on the left of each tractor which is of course also replicated on the model.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Angleitner |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Turquoise / gray |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 89 g |
| Release Date | November/December 2008 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The company Angleitner is located in St. Martin am Innkreis, Austria. One subsidiary is located in Bavaria, near Passau. They mainly operate curtain tarp semitrailers, mega trailers, dumpers and even a low-loader. Typical in the fleet is the yellow flashing alarm lamp on the left of each tractor which is of course also replicated on the model.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Angleitner |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Turquoise / gray |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 89 g |
| Release Date | November/December 2008 |