MAN TGX XLX container semitrailer "EKB / MSC"
Product number:
156370
Listprice:
24,50 €
Again and again, Herpa releases models of the traditional company EKB Kieserling from Bremen. This time, a container of the logistic company MSC will be loaded on the truck. The Mediterranean Shipping Company (MSC for short) is a Swiss shipowning company with headquarters in Geneva. 432 container ships are operated under their flag. The MSC’s most important central container terminal is Antwerp. Over 30.000 employees in 390 subsidiaries in 146 countries worldwide work for the container specialist.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | EKB |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Silver / green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100 g |
| Release Date | November/December 2009 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Again and again, Herpa releases models of the traditional company EKB Kieserling from Bremen. This time, a container of the logistic company MSC will be loaded on the truck. The Mediterranean Shipping Company (MSC for short) is a Swiss shipowning company with headquarters in Geneva. 432 container ships are operated under their flag. The MSC’s most important central container terminal is Antwerp. Over 30.000 employees in 390 subsidiaries in 146 countries worldwide work for the container specialist.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | EKB |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Silver / green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100 g |
| Release Date | November/December 2009 |