MAN TGX XLX container semitrailer "EKB / Hanjin"
Product number:
155519
Listprice:
24,50 €
Among the first forwarder models which Herpa has realized from 1980 on were also models from the forwarding company Kieserling from Bremen. Following the tradition, we realize this ultra-modern semitrailer in the current company colors. Loaded on the MAN type TGX is a 40ft. open-top-container. Its roof is a canvas cover which can be opened for loading.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | EKB |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Silver / green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 86.4 g |
| Release Date | January/February 2009 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Among the first forwarder models which Herpa has realized from 1980 on were also models from the forwarding company Kieserling from Bremen. Following the tradition, we realize this ultra-modern semitrailer in the current company colors. Loaded on the MAN type TGX is a 40ft. open-top-container. Its roof is a canvas cover which can be opened for loading.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | EKB |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Silver / green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 86.4 g |
| Release Date | January/February 2009 |