MAN TGX XLX chromium plated foodtank semitrailer "Sprint"
Product number:
158640
Listprice:
29,50 €
The forwarder Sprint with headquarters in Neumünster has specialized in temperature-controlled transports and maintains another subsidiary in Hamburg. The miniature model features the original’s chrome-plated tank trailer and rear pump compartment.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Sprint |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Dark red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 88 g |
| Release Date | July/August 2011 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The forwarder Sprint with headquarters in Neumünster has specialized in temperature-controlled transports and maintains another subsidiary in Hamburg. The miniature model features the original’s chrome-plated tank trailer and rear pump compartment.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Sprint |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Dark red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 88 g |
| Release Date | July/August 2011 |