MAN TGX XLX chrome-plated tank for food semitrailer "Hellmi / HZR"
Product number:
158220
Listprice:
24,50 €
New type! With the new FFB provisions tank trailer, we release the MAN semitrailer of the HZR Transport GmbH with advertisement for Hellmi sugar of the Hanseatischen Zuckerraffinerie GmbH Co.KG. The chrome-plated trailer has a pump box mounted in the rear.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Hellmi |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 88 g |
| Release Date | March/April 2011 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! With the new FFB provisions tank trailer, we release the MAN semitrailer of the HZR Transport GmbH with advertisement for Hellmi sugar of the Hanseatischen Zuckerraffinerie GmbH Co.KG. The chrome-plated trailer has a pump box mounted in the rear.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Hellmi |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 88 g |
| Release Date | March/April 2011 |