MAN TGX XLX bulk tank semitrailer "Melmer / PITZTAL.com" (A)
Product number:
301305
Listprice:
26,50 €
Unique design: Although the vehicles of the forwarder Melmer usually feature a light-blue design, this Melmer silo semitrailer promotes the Pitztal region in glaring red. Also still available: Item-Nr. 110501 MAN TGX XXL rigid tractor "Melmer Wasser und Steine"
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Silo Melmer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 74.5 g |
| Release Date | September/October 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Unique design: Although the vehicles of the forwarder Melmer usually feature a light-blue design, this Melmer silo semitrailer promotes the Pitztal region in glaring red. Also still available: Item-Nr. 110501 MAN TGX XXL rigid tractor "Melmer Wasser und Steine"
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Silo Melmer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 74.5 g |
| Release Date | September/October 2012 |