MAN TGX XLX bulk silo semitrailer "Ingo Wilke"
Product number:
308403
Listprice:
39,95 €
New type! With the silo trailer EUT 40.3-2/1 of FFB the Herpa designers have created a brand-new udder silo trailer. Original of the first model is a vehicle of the forwarder Ingo Wilke from Wahlstedt located between Hamburg and Kiel.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Ingo Wilke |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 77.6 g |
| Release Date | January/February 2018 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! With the silo trailer EUT 40.3-2/1 of FFB the Herpa designers have created a brand-new udder silo trailer. Original of the first model is a vehicle of the forwarder Ingo Wilke from Wahlstedt located between Hamburg and Kiel.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Ingo Wilke |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 77.6 g |
| Release Date | January/February 2018 |