MAN TGX XLX box semitrailer "Circus Roncalli"
Product number:
306744
Listprice:
59,95 €
The beautiful and new designed box trailer of the Circus Roncalli is pulled by an MAN TGX XLX 6x2 tractor with warning light bar. Reason for this elaborate vehicle is – analogue to the Mercedes-Benz Sprinter – the 40th anniversary of the circus. In line with this: 092784 Mercedes-Benz Sprinter „Circus Roncalli“.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Circus Roncalli |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 83.9 g |
| Release Date | January/February 2017 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The beautiful and new designed box trailer of the Circus Roncalli is pulled by an MAN TGX XLX 6x2 tractor with warning light bar. Reason for this elaborate vehicle is – analogue to the Mercedes-Benz Sprinter – the 40th anniversary of the circus. In line with this: 092784 Mercedes-Benz Sprinter „Circus Roncalli“.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Circus Roncalli |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 83.9 g |
| Release Date | January/February 2017 |