MAN TGX XLX 6x4 Euro 6 stake semitrailer with pallets for Derrick weights & 10 ft. Container "Wasel"
Product number:
305129
Listprice:
69,50 €
New type! This MAN of Wasel Krane with the new Euro 6x4 chassis is the last item for the derrick boom of the Liebherr LR 1600/2 crane. The palette for the ballast weights is transported to the set-up site of the Liebherr caterpillar crane with a 10 ft. equipment container.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wasel Krane |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Traffic white |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 50 mm |
| Weight | 107.9 g |
| Release Date | September/October 2015 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! This MAN of Wasel Krane with the new Euro 6x4 chassis is the last item for the derrick boom of the Liebherr LR 1600/2 crane. The palette for the ballast weights is transported to the set-up site of the Liebherr caterpillar crane with a 10 ft. equipment container.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wasel Krane |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Traffic white |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 50 mm |
| Weight | 107.9 g |
| Release Date | September/October 2015 |