MAN TGX XLX 6c flatbed semitrailer with end piece forLiebherr LR 1600/2 "Wasel"
Product number:
307222
Listprice:
69,95 €
With the luffing fly-jib the Liebherr LR 1600/2 once again grows in height. As all other crane components, this new type is also delivered on two new transport units of the heavy-load forwarder Wasel.
| Manufacturer | Liebherr, MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wasel Krane |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Traffic white |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 50 mm |
| Weight | 113.4 g |
| Release Date | May/June 2017 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
With the luffing fly-jib the Liebherr LR 1600/2 once again grows in height. As all other crane components, this new type is also delivered on two new transport units of the heavy-load forwarder Wasel.
| Manufacturer | Liebherr, MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wasel Krane |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Traffic white |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 50 mm |
| Weight | 113.4 g |
| Release Date | May/June 2017 |