MAN TGX GX 6x2 low-boy semitrailer with GTK Boxer England "Spedition Steinle" (Bayern/Lauingen)
Product number:
316439
Listprice:
69,95 €
After the forwarding company Steinle in Lauingen has recently relied exclusively on DAF, now MAN make his comeback in the typical golden-yellow-blue appearance. The GX-tractor, which is decorated with a lot of chrome, pulls a Nooteboom-Pendel-X low-loader, which brings a GTK Boxer in the "presentation outfit" to England. The set is released in a strictly limited edition.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 300 x 76 x 36 mm |
| Weight | 120 g |
| Release Date | May/June 2023 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
After the forwarding company Steinle in Lauingen has recently relied exclusively on DAF, now MAN make his comeback in the typical golden-yellow-blue appearance. The GX-tractor, which is decorated with a lot of chrome, pulls a Nooteboom-Pendel-X low-loader, which brings a GTK Boxer in the "presentation outfit" to England. The set is released in a strictly limited edition.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 300 x 76 x 36 mm |
| Weight | 120 g |
| Release Date | May/June 2023 |