MAN TGX GM with crane low box semitrailer truck "disaster relief Lower Saxony" (Lower Saxony/Celle)
Product number:
318297
Listprice:
54,95 €
The fifth model in the series of Lower Saxony disaster control vehicles (096942, 315692, 316750 and 097673) is this heavy MAN TGX GM with loading crane.The powerful tractor unit has a semi low-loader semi-trailer with loading ramps and is a one-off edition.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Katastrophenschutz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | disaster assistance |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 36 mm |
| Weight | 93 g |
| Release Date | November/December 2024 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The fifth model in the series of Lower Saxony disaster control vehicles (096942, 315692, 316750 and 097673) is this heavy MAN TGX GM with loading crane.The powerful tractor unit has a semi low-loader semi-trailer with loading ramps and is a one-off edition.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Katastrophenschutz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | disaster assistance |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 36 mm |
| Weight | 93 g |
| Release Date | November/December 2024 |