MAN TGX GM container semitrailer truck "Schmid/Florens"
Product number:
318228
Listprice:
44,95 €
The Schmid haulage company from Obertraubling in Bavaria is primarily involved in container transportation throughout Europe. The haulage company's current MAN TGX GM is pulling a container chassis loaded with a 40 ft. HC container from Florens.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Florens |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | white, red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | September/October 2024 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Schmid haulage company from Obertraubling in Bavaria is primarily involved in container transportation throughout Europe. The haulage company's current MAN TGX GM is pulling a container chassis loaded with a 40 ft. HC container from Florens.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Florens |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | white, red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | September/October 2024 |