MAN TGS M Euro6 6x6 "winter services"
Product number:
305228
Listprice:
29,95 €
New type! The current MAN TGS M is released as 6x6 dump truck with new Euro 6 chassis, winter services superstructure and dozer blade in the front. Also suitable as accessory for a model railway.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | municipal vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 53.7 g |
| Release Date | September/October 2015 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! The current MAN TGS M is released as 6x6 dump truck with new Euro 6 chassis, winter services superstructure and dozer blade in the front. Also suitable as accessory for a model railway.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | municipal vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 53.7 g |
| Release Date | September/October 2015 |