MAN TGS L dump semitrailer "Geiger"
Product number:
071291
Listprice:
179,95 €
In spring 2017, Herpa launches the new 1/50 scale. Details, impossible in the 1/87 scale, can be replicated with lots of love for detail on these very detailed and strictly limited models. The series is kicked-off with a modern MAN TGS L dump semitrailer of the forwarder Geiger as well as a genuine classic: This Scania 112 curtain canvas semitrailer from the popular TV-show “Auf Achse”, as it was seen on German TV in the 1980s.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:50 |
| Operator | Geiger |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Material | metal |
| Color | green |
| Packaging dimensions LxWxH | 405 x 130 x 65 mm |
| Weight | 750.1 g |
| Release Date | January/February 2017 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In spring 2017, Herpa launches the new 1/50 scale. Details, impossible in the 1/87 scale, can be replicated with lots of love for detail on these very detailed and strictly limited models. The series is kicked-off with a modern MAN TGS L dump semitrailer of the forwarder Geiger as well as a genuine classic: This Scania 112 curtain canvas semitrailer from the popular TV-show “Auf Achse”, as it was seen on German TV in the 1980s.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:50 |
| Operator | Geiger |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Material | metal |
| Color | green |
| Packaging dimensions LxWxH | 405 x 130 x 65 mm |
| Weight | 750.1 g |
| Release Date | January/February 2017 |