MAN TGL Euro 6c box truck "Berlin Fire Brigade/Stroke Emergency Vehicle"
Product number:
099288
Listprice:
34,95 €
In 2026, the Berlin Fire Department will celebrate its 175th anniversary. Reason enough to create miniature models of vehicles, such as this MAN TGL as a stroke emergency vehicle.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Berlin |
| Category | Cars & Trucks, News |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | daylight red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 75 x 35 mm |
| Weight | 45 g |
| Release Date | News II, May/June 2026 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In 2026, the Berlin Fire Department will celebrate its 175th anniversary. Reason enough to create miniature models of vehicles, such as this MAN TGL as a stroke emergency vehicle.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Berlin |
| Category | Cars & Trucks, News |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | daylight red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 75 x 35 mm |
| Weight | 45 g |
| Release Date | News II, May/June 2026 |