MAN TGA LX chemical tank semitrailer "Lanfer"
Product number:
278737
Listprice:
25,13 €
The Meppen-based Lanfer-Logistik has split its company divisions into according subsidiaries. The original of this vehicle is driving for Lanfer’s core business – the transport of chemicals and mineral oil, which was founded more than 80 years ago.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Lanfer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 35 mm |
| Weight | 68 g |
| Production date | 12/2005 |
| Limited quantity | 750 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Meppen-based Lanfer-Logistik has split its company divisions into according subsidiaries. The original of this vehicle is driving for Lanfer’s core business – the transport of chemicals and mineral oil, which was founded more than 80 years ago.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Lanfer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 35 mm |
| Weight | 68 g |
| Production date | 12/2005 |
| Limited quantity | 750 |