MAN LE2000 truck with canvas and lift gate "Bundeswehr"
Product number:
743853
Listprice:
19,50 €
Many Federal Armed Forces vehicles are leased via the BW Fuhrparkservice (Federal Armed Forces fleet service). Herpa realizes some of these vehicles, inter alia MAN LE 2000 curtain-canvas truck with tail-lift and some special vehicle which were used from the Federal Armed Forces hospitals for special purposes of transport.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Bundeswehr BW |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | military |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 43.6 g |
| Release Date | January/February 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Many Federal Armed Forces vehicles are leased via the BW Fuhrparkservice (Federal Armed Forces fleet service). Herpa realizes some of these vehicles, inter alia MAN LE 2000 curtain-canvas truck with tail-lift and some special vehicle which were used from the Federal Armed Forces hospitals for special purposes of transport.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Bundeswehr BW |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | military |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 43.6 g |
| Release Date | January/February 2012 |