MAN LE 2000 LF 8/6 "Fire Department"
Product number:
045841
Listprice:
14,50 €
The new Herpa group cabin was first released with this Herpa model of the MAN LE 2000. This new neutral fire department version features the latest LF 8/6 Ziegler superstructure, including an additional emergency light located on the rear, and a flashing light system on top of the group cabin.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 38 g |
| Release Date | May/June 2003 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The new Herpa group cabin was first released with this Herpa model of the MAN LE 2000. This new neutral fire department version features the latest LF 8/6 Ziegler superstructure, including an additional emergency light located on the rear, and a flashing light system on top of the group cabin.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 38 g |
| Release Date | May/June 2003 |