Mahan Air Airbus A340-600
Product number:
529228
Listprice:
33,95 €
Following the recent easing of economic sanctions, Iran’s first privately-owned airline has up to now purchased seven A340-600s to substantially modernize its fl eet.
| Manufacturer | Airbus |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | Mahan Air |
| Category | WINGS |
| Wings Type | A340 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 141 x 40 x 146 mm |
| Wingspan | 127 mm |
| Weight | 157 g |
| Aircraft Registration | EP-MMH |
| Release Date | July/August 2016 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Following the recent easing of economic sanctions, Iran’s first privately-owned airline has up to now purchased seven A340-600s to substantially modernize its fl eet.
| Manufacturer | Airbus |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | Mahan Air |
| Category | WINGS |
| Wings Type | A340 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 141 x 40 x 146 mm |
| Wingspan | 127 mm |
| Weight | 157 g |
| Aircraft Registration | EP-MMH |
| Release Date | July/August 2016 |