Luftwaffe Panavia Tornado - TaktLwG 51 "Immelmann" Operation Counter Daesh, Incirlik AB
Product number:
558266
Listprice:
34,95 €
Since January 2016, the German Air Force has been participating in Operation Counter-Daesh against the so-called “Islamic State” with, among other assets, four Tornado reconnaissance aircraft. The model is equipped with the RecceLite pod utilized in the operations over Syria.
| Manufacturer | Panavia |
|---|---|
| Scale | 1:200 |
| Operator | Luftwaffe |
| Category | WINGS |
| Wings Type | Tornado |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 124 x 44 x 124 mm |
| Weight | 81 g |
| Aircraft Registration | 46+45 |
| Release Date | January/February 2017 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Since January 2016, the German Air Force has been participating in Operation Counter-Daesh against the so-called “Islamic State” with, among other assets, four Tornado reconnaissance aircraft. The model is equipped with the RecceLite pod utilized in the operations over Syria.
| Manufacturer | Panavia |
|---|---|
| Scale | 1:200 |
| Operator | Luftwaffe |
| Category | WINGS |
| Wings Type | Tornado |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 124 x 44 x 124 mm |
| Weight | 81 g |
| Aircraft Registration | 46+45 |
| Release Date | January/February 2017 |