Lufthansa Regional (Cityline) Bombardier CRJ-900 "25 Years CRJ" - D-ACKD
Product number:
531337
Listprice:
19,29 €
25 years ago, Cityline was the first airline to operate the Canadair Regional Jet. Lufthansa celebrates the occasion with a special logo on the left side of the fuselage of this CRJ-900.
| Manufacturer | Bombardier |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | Lufthansa |
| Category | WINGS |
| Wings Type | CRJ-900 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 94.5 x 27 x 94.5 mm |
| Wingspan | 49 mm |
| Weight | 28 g |
| Aircraft Registration | D-ACKD |
| Release Date | May/June 2018 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
25 years ago, Cityline was the first airline to operate the Canadair Regional Jet. Lufthansa celebrates the occasion with a special logo on the left side of the fuselage of this CRJ-900.
| Manufacturer | Bombardier |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | Lufthansa |
| Category | WINGS |
| Wings Type | CRJ-900 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 94.5 x 27 x 94.5 mm |
| Wingspan | 49 mm |
| Weight | 28 g |
| Aircraft Registration | D-ACKD |
| Release Date | May/June 2018 |