Lufthansa Cargo McDonnell Douglas MD-11F "100 Years Air Cargo"
Product number:
554886
Listprice:
59,50 €
On August 19, 1911, the first German all-cargo flight with a single-engine "Harlan" was operated from Berlin to Frankfurt/Oder. For the 100th anniversary, this MD-11F received a special livery to demonstrate the long history of air freight.
| Manufacturer | Douglas, McDonnell-Douglas |
|---|---|
| Scale | 1:200 |
| Operator | Lufthansa Cargo |
| Category | WINGS |
| Wings Type | MD-11 |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 145 x 41 x 145 mm |
| Wingspan | 260 mm |
| Weight | 141 g |
| Release Date | May/June 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
On August 19, 1911, the first German all-cargo flight with a single-engine "Harlan" was operated from Berlin to Frankfurt/Oder. For the 100th anniversary, this MD-11F received a special livery to demonstrate the long history of air freight.
| Manufacturer | Douglas, McDonnell-Douglas |
|---|---|
| Scale | 1:200 |
| Operator | Lufthansa Cargo |
| Category | WINGS |
| Wings Type | MD-11 |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 145 x 41 x 145 mm |
| Wingspan | 260 mm |
| Weight | 141 g |
| Release Date | May/June 2012 |