Lufthansa Boeing 747-8 Intercontinental "Siegerflieger Olympia Rio 2016"
Product number:
558402
Listprice:
79,95 €
Especially for flying home the German athletes from Rio de Janeiro on August 23rd, 2016, Lufthansa’s “Rheinland-Pfalz” received an Olympic-Team design, consisting of the already well-known Siegerflieger (“victory plane”) titles, complimented by the logo of the German Olympics Team. On board were more than 250 contenders, having won a total of 42 medals.
| Manufacturer | Boeing |
|---|---|
| Scale | 1:200 |
| Operator | Lufthansa |
| Category | WINGS |
| Wings Type | 747 |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 370 x 95 x 360 mm |
| Weight | 985 g |
| Release Date | March/April 2017 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Especially for flying home the German athletes from Rio de Janeiro on August 23rd, 2016, Lufthansa’s “Rheinland-Pfalz” received an Olympic-Team design, consisting of the already well-known Siegerflieger (“victory plane”) titles, complimented by the logo of the German Olympics Team. On board were more than 250 contenders, having won a total of 42 medals.
| Manufacturer | Boeing |
|---|---|
| Scale | 1:200 |
| Operator | Lufthansa |
| Category | WINGS |
| Wings Type | 747 |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 370 x 95 x 360 mm |
| Weight | 985 g |
| Release Date | March/April 2017 |