Lufthansa Boeing 747-8 Intercontinental "Siegerflieger Olympia Rio 2016"
Product number:
530026
Listprice:
36,95 €
Especially for flying home the German athletes from Rio deJaneiro on August 23rd, 2016, Lufthansa’s “Rheinland-Pfalz” received an Olympic-Team design, consisting of the already well-known Siegerflieger (“victory plane”) titles, complimented by the logo of the German Olympics Team.
| Manufacturer | Boeing |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | Lufthansa |
| Category | WINGS |
| Wings Type | 747 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 166 x 52 x 166 mm |
| Weight | 205 g |
| Aircraft Registration | D-ABYK Rheinland-Pfalz |
| Release Date | March/April 2017 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Especially for flying home the German athletes from Rio deJaneiro on August 23rd, 2016, Lufthansa’s “Rheinland-Pfalz” received an Olympic-Team design, consisting of the already well-known Siegerflieger (“victory plane”) titles, complimented by the logo of the German Olympics Team.
| Manufacturer | Boeing |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | Lufthansa |
| Category | WINGS |
| Wings Type | 747 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 166 x 52 x 166 mm |
| Weight | 205 g |
| Aircraft Registration | D-ABYK Rheinland-Pfalz |
| Release Date | March/April 2017 |