Lufthansa Airbus A380-800
Product number:
550727
Listprice:
69,00 €
In 2007, the Airbus A380 replaced the Boeing 747 as world's largest passenger aircraft. Lufthansa too, operates the Airbus A380 on various routes.
| Manufacturer | Airbus |
|---|---|
| Scale | 1:200 |
| Operator | Lufthansa |
| Category | WINGS |
| Wings Type | A380 |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 380 x 150 x 375 mm |
| Wingspan | 399 mm |
| Weight | 1270 g |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In 2007, the Airbus A380 replaced the Boeing 747 as world's largest passenger aircraft. Lufthansa too, operates the Airbus A380 on various routes.
| Manufacturer | Airbus |
|---|---|
| Scale | 1:200 |
| Operator | Lufthansa |
| Category | WINGS |
| Wings Type | A380 |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 380 x 150 x 375 mm |
| Wingspan | 399 mm |
| Weight | 1270 g |