Lufthansa Airbus A350-900 - new colors
Product number:
559577
Listprice:
74,95 €
One of the first A350s to receive the new livery, in this case, directly following its assembly in Toulouse, is D-AIXM. Although several aircraft are schedule to be repainted in 2019, it will take a few years more until the entire fleet of 300+ aircraft will sport the new blue and white color scheme.
| Manufacturer | Airbus |
|---|---|
| Scale | 1:200 |
| Operator | Lufthansa |
| Category | WINGS |
| Wings Type | A350 |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 320 x 85 x 335 mm |
| Wingspan | 324 mm |
| Weight | 885 g |
| Release Date | March/April 2019 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
One of the first A350s to receive the new livery, in this case, directly following its assembly in Toulouse, is D-AIXM. Although several aircraft are schedule to be repainted in 2019, it will take a few years more until the entire fleet of 300+ aircraft will sport the new blue and white color scheme.
| Manufacturer | Airbus |
|---|---|
| Scale | 1:200 |
| Operator | Lufthansa |
| Category | WINGS |
| Wings Type | A350 |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 320 x 85 x 335 mm |
| Wingspan | 324 mm |
| Weight | 885 g |
| Release Date | March/April 2019 |