Lufthansa Airbus A340-600 "FC Bayern Audi Summer Tour China 2017"
Product number:
558846
Listprice:
169,95 €
Again this year, the FC Bayern soccer team setsout on board of a Lufthansa A340-600 on the Audi Summer Tour, leading the Germany record champions this time to China and Singapore to challenge Europe´s top clubs Chelsea, Arsenal, AC Milan and Inter Milan. This limited edition release is made of die-cast metal and sports numerous details such as antennas, inserted position and landing lights, removable landing gear, as we all asa wooden display stand.
| Manufacturer | Airbus |
|---|---|
| Scale | 1:200 |
| Operator | Lufthansa |
| Category | WINGS |
| Wings Type | A340 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 360 x 95 x 360 mm |
| Wingspan | 319 mm |
| Weight | 940 g |
| Release Date | November/December 2017 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Again this year, the FC Bayern soccer team setsout on board of a Lufthansa A340-600 on the Audi Summer Tour, leading the Germany record champions this time to China and Singapore to challenge Europe´s top clubs Chelsea, Arsenal, AC Milan and Inter Milan. This limited edition release is made of die-cast metal and sports numerous details such as antennas, inserted position and landing lights, removable landing gear, as we all asa wooden display stand.
| Manufacturer | Airbus |
|---|---|
| Scale | 1:200 |
| Operator | Lufthansa |
| Category | WINGS |
| Wings Type | A340 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 360 x 95 x 360 mm |
| Wingspan | 319 mm |
| Weight | 940 g |
| Release Date | November/December 2017 |