Lufthansa Airbus A340-600
Product number:
550901
Listprice:
59,50 €
In early 2004, Lufthansa began to serve its route from Frankfurt to Santiago de Chile via Buenos Aires with its D-AIHM – making it the first commercial scheduled service using the world‘s longest plane. The original jet costs 165 million US dollars, but it can be operated much more cheaply than a Boeing 747-400.
| Manufacturer | Airbus |
|---|---|
| Scale | 1:200 |
| Operator | Lufthansa |
| Category | WINGS |
| Wings Type | A340 |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 365 x 112 x 365 mm |
| Wingspan | 319 mm |
| Weight | 946.5 g |
| Release Date | November/December 2004 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In early 2004, Lufthansa began to serve its route from Frankfurt to Santiago de Chile via Buenos Aires with its D-AIHM – making it the first commercial scheduled service using the world‘s longest plane. The original jet costs 165 million US dollars, but it can be operated much more cheaply than a Boeing 747-400.
| Manufacturer | Airbus |
|---|---|
| Scale | 1:200 |
| Operator | Lufthansa |
| Category | WINGS |
| Wings Type | A340 |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 365 x 112 x 365 mm |
| Wingspan | 319 mm |
| Weight | 946.5 g |
| Release Date | November/December 2004 |