Lufthansa Airbus A321 "Die Maus"
Product number:
533621
Listprice:
26,95 €
The brown mouse has been a star in educative children’s television in Germany since the 1970s. In the late 1990s, the mouse showed how a Lufthansa A321 was painted. Now, with the introduction of the new corporate design, it was time to modernize the livery. This time, the mouse is joined by its friend, a blue elephant, on the fuselage and also on top of the left wing. The model is released in the collectors’ scales 1/500 and 1/200, as well as in a snap-fit version.
| Manufacturer | Airbus |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | Lufthansa |
| Category | WINGS |
| Wings Type | A321 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 94.5 x 27.5 x 94.5 mm |
| Wingspan | 68 mm |
| Weight | 54 g |
| Aircraft Registration | D-AIRY |
| Release Date | September/October 2019 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The brown mouse has been a star in educative children’s television in Germany since the 1970s. In the late 1990s, the mouse showed how a Lufthansa A321 was painted. Now, with the introduction of the new corporate design, it was time to modernize the livery. This time, the mouse is joined by its friend, a blue elephant, on the fuselage and also on top of the left wing. The model is released in the collectors’ scales 1/500 and 1/200, as well as in a snap-fit version.
| Manufacturer | Airbus |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | Lufthansa |
| Category | WINGS |
| Wings Type | A321 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 94.5 x 27.5 x 94.5 mm |
| Wingspan | 68 mm |
| Weight | 54 g |
| Aircraft Registration | D-AIRY |
| Release Date | September/October 2019 |