LOT Polish Airlines Tupolev TU-134A – SP-LHG
Product number:
537025
Listprice:
32,95 €
The arrival of the first TU-134 in November 1968, 55 years ago, heralded the jet age at Poland’s LOT. In 1973, more powerful TU-134As followed, which, in addition to a stretched fuselage that could now accommodate 76 passengers, had many technical improvements.
| Manufacturer | Tupolev |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | LOT Polish Airlines |
| Category | WINGS |
| Wings Type | TU-134 |
| Material | metal |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 94.5 x 27.5 x 94.5 mm |
| Wingspan | 58 mm |
| Weight | 37 g |
| Aircraft Registration | SP-LHG |
| Release Date | May/June 2023 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The arrival of the first TU-134 in November 1968, 55 years ago, heralded the jet age at Poland’s LOT. In 1973, more powerful TU-134As followed, which, in addition to a stretched fuselage that could now accommodate 76 passengers, had many technical improvements.
| Manufacturer | Tupolev |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | LOT Polish Airlines |
| Category | WINGS |
| Wings Type | TU-134 |
| Material | metal |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 94.5 x 27.5 x 94.5 mm |
| Wingspan | 58 mm |
| Weight | 37 g |
| Aircraft Registration | SP-LHG |
| Release Date | May/June 2023 |