Liebherr mobile crane LTM 1300-6.2 "Baumann"
Product number:
311786
Listprice:
89,95 €
The heavy load and crane company Baumann from Bonn can now look back on more than 130 years of activity. The Liebherr mobile crane LTM 1300-6.2 was recently added to the fleet, which Herpa realizes as a high-quality miniature in a unique edition.
| Manufacturer | Liebherr |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Baumann |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | construction machinery |
| Material | plastic |
| Color | Sand yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 340 x 250 x 75 mm |
| Weight | 580 g |
| Release Date | May/June 2020 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The heavy load and crane company Baumann from Bonn can now look back on more than 130 years of activity. The Liebherr mobile crane LTM 1300-6.2 was recently added to the fleet, which Herpa realizes as a high-quality miniature in a unique edition.
| Manufacturer | Liebherr |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Baumann |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | construction machinery |
| Material | plastic |
| Color | Sand yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 340 x 250 x 75 mm |
| Weight | 580 g |
| Release Date | May/June 2020 |