Liebherr crawler excavator Litronic R954 "Geiger"
Product number:
296786
Listprice:
30,50 €
What started over 80 years ago as lumber trade and forwarding company in Oberstorf has grown into a group of companies today. The Geiger group with subsidiaries in Bavaria, Baden-Württemberg, Saarland, Saxony, Austria and Rumania produces various construction materials. A few vehicles from the company fleet have already been replicated for the Geiger series which is continuously expanded for toy and model stores in Bavaria.
| Manufacturer | Liebherr |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Geiger |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | construction machinery |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 175 x 65 x 45 mm |
| Weight | 78.5 g |
| Production date | 10/2010 |
| Limited quantity | 750 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
What started over 80 years ago as lumber trade and forwarding company in Oberstorf has grown into a group of companies today. The Geiger group with subsidiaries in Bavaria, Baden-Württemberg, Saarland, Saxony, Austria and Rumania produces various construction materials. A few vehicles from the company fleet have already been replicated for the Geiger series which is continuously expanded for toy and model stores in Bavaria.
| Manufacturer | Liebherr |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Geiger |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | construction machinery |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 175 x 65 x 45 mm |
| Weight | 78.5 g |
| Production date | 10/2010 |
| Limited quantity | 750 |