LATAM Airlines Chile Airbus A320 - Colombia Flag livery - CC-BFE
Product number:
538855
Listprice:
39,95 €
Aiming to celebrate and strengthen local pride, the leading airline group in Latin America, LATAM, has adorned five aircraft with the respective national flag colors of the countries where the affiliates operate domestic flights: Brazil, Chile, Peru, Ecuador – and Columbia. This Airbus A320 of the Chilean subsidiary features the LATAM corporate design, but the colors were adapted to represent Columbia's national flag. Over the course of 2026, Herpa plans to release all five aircraft, following LATAM’s initiative to represent the diverse countries and cultures it serves.
| Manufacturer | Airbus |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | LATAM |
| Category | WINGS |
| Wings Type | A320 |
| Material | metal |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 94.5 x 27.5 x 94.5 mm |
| Wingspan | 68 mm |
| Weight | 54 g |
| Aircraft Registration | CC-BFE |
| Release Date | News I, January/February 2026 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Aiming to celebrate and strengthen local pride, the leading airline group in Latin America, LATAM, has adorned five aircraft with the respective national flag colors of the countries where the affiliates operate domestic flights: Brazil, Chile, Peru, Ecuador – and Columbia. This Airbus A320 of the Chilean subsidiary features the LATAM corporate design, but the colors were adapted to represent Columbia's national flag. Over the course of 2026, Herpa plans to release all five aircraft, following LATAM’s initiative to represent the diverse countries and cultures it serves.
| Manufacturer | Airbus |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | LATAM |
| Category | WINGS |
| Wings Type | A320 |
| Material | metal |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 94.5 x 27.5 x 94.5 mm |
| Wingspan | 68 mm |
| Weight | 54 g |
| Aircraft Registration | CC-BFE |
| Release Date | News I, January/February 2026 |