Korean Air Lines Airbus A380-800
Product number:
518321
Listprice:
24,79 €
The Korean airline plans to commission its first A380 in May and is to be the first airline to operate it over the Pacific to North America.
| Manufacturer | Airbus |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | Korean Air |
| Category | WINGS |
| Wings Type | A380 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 195 x 75 x 190 mm |
| Wingspan | 160 mm |
| Weight | 305 g |
| Aircraft Registration | HL-8213 |
| Release Date | May/June 2011 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Korean airline plans to commission its first A380 in May and is to be the first airline to operate it over the Pacific to North America.
| Manufacturer | Airbus |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | Korean Air |
| Category | WINGS |
| Wings Type | A380 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 195 x 75 x 190 mm |
| Wingspan | 160 mm |
| Weight | 305 g |
| Aircraft Registration | HL-8213 |
| Release Date | May/June 2011 |