KLM Cityhopper Embraer ERJ-190
Product number:
509879
Listprice:
17,00 €
The regional subsidiary of the Dutch KLM has ordered ten Embraer 190-100LRs which will be delivered to the airline until 2010. The original of this model with the registration PH-EZI was the first EFJ-190 added to the fleet in November 2008. The model will be delivered with rubber tires.
| Manufacturer | Embraer |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | KLM |
| Category | WINGS |
| Wings Type | E190 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 94 x 28 x 94 mm |
| Wingspan | 57 mm |
| Weight | 42 g |
| Aircraft Registration | PH-EZA |
| Release Date | July/August 2009 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The regional subsidiary of the Dutch KLM has ordered ten Embraer 190-100LRs which will be delivered to the airline until 2010. The original of this model with the registration PH-EZI was the first EFJ-190 added to the fleet in November 2008. The model will be delivered with rubber tires.
| Manufacturer | Embraer |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | KLM |
| Category | WINGS |
| Wings Type | E190 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 94 x 28 x 94 mm |
| Wingspan | 57 mm |
| Weight | 42 g |
| Aircraft Registration | PH-EZA |
| Release Date | July/August 2009 |