Kenya Airways Boeing 777-200
Product number:
504010
Listprice:
22,75 €
After difficult initial years, the airline has developed into one of the most successful airlines in Africa, and they have invested in commensurate style. Since last year three Boeing 777-2U8ER have been the fleet’s flag ships. In accepting its latest “triple seven” with the registration 5Y-KQT, Kenya Airways also launched a new corporate design with the bold logo “The Pride of Africa”.
| Manufacturer | Boeing |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | Kenya Airways |
| Category | WINGS |
| Wings Type | 777 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 141 x 40 x 145 mm |
| Wingspan | 122 mm |
| Weight | 158 g |
| Aircraft Registration | 5Y-KQT |
| Release Date | September/October 2006 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
After difficult initial years, the airline has developed into one of the most successful airlines in Africa, and they have invested in commensurate style. Since last year three Boeing 777-2U8ER have been the fleet’s flag ships. In accepting its latest “triple seven” with the registration 5Y-KQT, Kenya Airways also launched a new corporate design with the bold logo “The Pride of Africa”.
| Manufacturer | Boeing |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | Kenya Airways |
| Category | WINGS |
| Wings Type | 777 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 141 x 40 x 145 mm |
| Wingspan | 122 mm |
| Weight | 158 g |
| Aircraft Registration | 5Y-KQT |
| Release Date | September/October 2006 |