JetStar Airways Airbus A330-200
Product number:
524278
Listprice:
29,00 €
The Australian Jetstar Airways was founded in 2004 as a Qantas subsidiary to protect and win back market shares in the harsh competition in Australia and Asia. The eleven A330 wide bodies are successfully operated on domestic and international routes.
| Manufacturer | Airbus |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | Jetstar Airways |
| Category | WINGS |
| Wings Type | A330 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 141 x 40 x 146 mm |
| Wingspan | 121 mm |
| Weight | 126 g |
| Aircraft Registration | VH-EBR |
| Release Date | July/August 2013 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Australian Jetstar Airways was founded in 2004 as a Qantas subsidiary to protect and win back market shares in the harsh competition in Australia and Asia. The eleven A330 wide bodies are successfully operated on domestic and international routes.
| Manufacturer | Airbus |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | Jetstar Airways |
| Category | WINGS |
| Wings Type | A330 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 141 x 40 x 146 mm |
| Wingspan | 121 mm |
| Weight | 126 g |
| Aircraft Registration | VH-EBR |
| Release Date | July/August 2013 |