Iveco Turbostar canvas semitrailer 2a/3a„Hungarocamion“ (Ungarn/Budapest)
Product number:
315616
Listprice:
39,95 €
At the end of the year, a model of the former Hungarian shipping company Hungarocamion with an Iveco tractor and a classic canvas cover semitrailer will be released again by popular demand. This model is also produced in a unique edition for Herpa’s new releases.
| Manufacturer | Iveco |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | dark green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | November/December 2022 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
At the end of the year, a model of the former Hungarian shipping company Hungarocamion with an Iveco tractor and a classic canvas cover semitrailer will be released again by popular demand. This model is also produced in a unique edition for Herpa’s new releases.
| Manufacturer | Iveco |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | dark green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | November/December 2022 |