Iveco Trakker Schmitz Cargobull tipper semitrailer truck with steel body, municipal orange
Product number:
315111
Listprice:
29,95 €
New type! The new Schmitz Cargobull dump semitrailer with a steel trough now complements the range of construction vehicles in municipal orange. The semitrailer is printed with the Schmitz Cargobull logo on three sides.
| Manufacturer | Iveco |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Municipal Orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 63.5 g |
| Release Date | November/December 2022 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! The new Schmitz Cargobull dump semitrailer with a steel trough now complements the range of construction vehicles in municipal orange. The semitrailer is printed with the Schmitz Cargobull logo on three sides.
| Manufacturer | Iveco |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Municipal Orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 63.5 g |
| Release Date | November/December 2022 |