Iran Air Boeing 747-200
Product number:
551274
Listprice:
49,50 €
This model has already been available in the Herpa Collection in a similar version. For Iran Air’s marketing department, this Boeing 747 was recently produced again – the registration, name and box have been modified according to Iran Air’s wishes. Originally, this model version was given away to Iran Air’s good customers and suppliers – after expiration of a blocking period, we are also able to offer a partial edition at Herpa eXtra.
| Manufacturer | Boeing |
|---|---|
| Scale | 1:200 |
| Operator | Iran Air |
| Category | WINGS |
| Wings Type | 747 |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 330 x 105 x 320 mm |
| Wingspan | 298 mm |
| Weight | 877 g |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
This model has already been available in the Herpa Collection in a similar version. For Iran Air’s marketing department, this Boeing 747 was recently produced again – the registration, name and box have been modified according to Iran Air’s wishes. Originally, this model version was given away to Iran Air’s good customers and suppliers – after expiration of a blocking period, we are also able to offer a partial edition at Herpa eXtra.
| Manufacturer | Boeing |
|---|---|
| Scale | 1:200 |
| Operator | Iran Air |
| Category | WINGS |
| Wings Type | 747 |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 330 x 105 x 320 mm |
| Wingspan | 298 mm |
| Weight | 877 g |