Interflug Dash 8-100
Product number:
523806
Listprice:
19,00 €
A little rarity: In November 1990, Interfl ug leased a brand-new DHC-8-100 from Tyrolean Airways for operations on short-haul routes.
| Manufacturer | Douglas, McDonnell-Douglas |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | Interflug |
| Category | WINGS |
| Wings Type | DHC-8 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 77 x 22 x 77 mm |
| Weight | 27 g |
| Aircraft Registration | OE-LLI |
| Release Date | January/February 2013 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
A little rarity: In November 1990, Interfl ug leased a brand-new DHC-8-100 from Tyrolean Airways for operations on short-haul routes.
| Manufacturer | Douglas, McDonnell-Douglas |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | Interflug |
| Category | WINGS |
| Wings Type | DHC-8 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 77 x 22 x 77 mm |
| Weight | 27 g |
| Aircraft Registration | OE-LLI |
| Release Date | January/February 2013 |