Interflug Antonov AN-2
Product number:
552899
Listprice:
29,00 €
Starting in 1968, this An-2, registered as DDR-SKA, was mainly operated as an aerial photography aircraft by a special division of the former East German airline Interflug. Made of metal with rubber tires.
| Manufacturer | Antonov |
|---|---|
| Scale | 1:200 |
| Operator | Interflug |
| Category | WINGS |
| Wings Type | AN-2 |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 124 x 44 x 124 mm |
| Wingspan | 91 mm |
| Weight | 88 g |
| Release Date | January/February 2010 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Starting in 1968, this An-2, registered as DDR-SKA, was mainly operated as an aerial photography aircraft by a special division of the former East German airline Interflug. Made of metal with rubber tires.
| Manufacturer | Antonov |
|---|---|
| Scale | 1:200 |
| Operator | Interflug |
| Category | WINGS |
| Wings Type | AN-2 |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 124 x 44 x 124 mm |
| Wingspan | 91 mm |
| Weight | 88 g |
| Release Date | January/February 2010 |