Ford Transconti canvas cover trailer "Autotransit" (S)
Product number:
308021
Listprice:
34,95 €
In the 1970s, the vehicles featuring the design of Autrotransit Schweden weren´t only known in Sweden. Herpa realized a Ford Transconti as tarpaulin trailer with three-axle trailer as one-time Edition.
| Manufacturer | Ford |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Autotransit Schweden |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 78.3 g |
| Release Date | January/February 2018 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In the 1970s, the vehicles featuring the design of Autrotransit Schweden weren´t only known in Sweden. Herpa realized a Ford Transconti as tarpaulin trailer with three-axle trailer as one-time Edition.
| Manufacturer | Ford |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Autotransit Schweden |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 78.3 g |
| Release Date | January/February 2018 |