Mercedes-Benz Actros L silo semitrailer "HM"
Product number:
285919
Listprice:
23,00 €
The history of the forwarding company HM from Münster began in 1836 when Hans Christoph Meyer founded a joiner’s workshop in Bispingen which was then completely destroyed in a fire in 1929. The comeback took place in 1930 outside the town which is why the products then had to be transported from and to the company. From that necessity, the forwarding company Heinrich Meyer was established which today employs over 700 people.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | HM |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Brown |
| Packaging dimensions LxWxH | 261 x 75 x 35 mm |
| Weight | 86 g |
| Production date | 09/2007 |
| Limited quantity | 500 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The history of the forwarding company HM from Münster began in 1836 when Hans Christoph Meyer founded a joiner’s workshop in Bispingen which was then completely destroyed in a fire in 1929. The comeback took place in 1930 outside the town which is why the products then had to be transported from and to the company. From that necessity, the forwarding company Heinrich Meyer was established which today employs over 700 people.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | HM |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Brown |
| Packaging dimensions LxWxH | 261 x 75 x 35 mm |
| Weight | 86 g |
| Production date | 09/2007 |
| Limited quantity | 500 |