Mercedes-Benz Atego Ruthmann Steiger
Product number:
273732
Listprice:
24,11 €
This model completes the series of Ruthmann Steiger vehicles here at Herpa eXtra. This one, too, was produced exclusively for Ruthmann.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Ruthmann |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | municipal vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 75 x 35 mm |
| Weight | 44 g |
| Production date | 01/2005 |
| Limited quantity | 500 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
This model completes the series of Ruthmann Steiger vehicles here at Herpa eXtra. This one, too, was produced exclusively for Ruthmann.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Ruthmann |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | municipal vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 75 x 35 mm |
| Weight | 44 g |
| Production date | 01/2005 |
| Limited quantity | 500 |