Iveco GKW III "THW Ludwigshafen"
Product number:
048507
Listprice:
17,50 €
The THW in Ludwigshafen operates this former rescue vehicle as equipment car. The model will be delivered with the familiar Iveco Turbo cab.
| Manufacturer | Iveco |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | THW |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | THW (technical rescue service) |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 35 mm |
| Weight | 45.3 g |
| Release Date | March/April 2010 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The THW in Ludwigshafen operates this former rescue vehicle as equipment car. The model will be delivered with the familiar Iveco Turbo cab.
| Manufacturer | Iveco |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | THW |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | THW (technical rescue service) |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 35 mm |
| Weight | 45.3 g |
| Release Date | March/April 2010 |